10 قانون چیدمان پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی

۹۸/۱۱/۲۰
نوشته شده توسط ادمین

چیدمان در دکوراسیون جز کارهای سخت و دلهره آور است. وقتی که با یک فضای خالی روبرو هستید که می خواهید چیدمانی داشته باشید که کارا و در عین حال زیبا باشد کار شما سخت می شود. اما طی سالیان دکوراتورها قوانین و راههای زیادی را برای چیدمان بیان کرده اند که در این مقاله 10 قانون مهم چیدمان در دکوراسیون آورده شده است.

نقطه کانونی انتخاب کنید

هیچ وقت تاثیر، داشتن نقطه کانونی را دست کم نگیرید. نقطه کانونی در فضای شما جایی است که در بدو ورود به فضا چشم به آن سمت کشیده می شد. بعضی اوقات فضای شما به صورت خود به خودی نقطه کانونی دارد مثل یک پنجره شاخص و یا قسمت شومینه اما در دیگر موارد شما بایستی نقطه کانونی را به وجود آورید مثلا قسمت تلویزیون و یا دیواری  که کاغذ دیواری خاص دارد. بعد از به وجود آوردن نقطه کانونی مبلمان و وسایل شما در حد امکان می توانند در اطراف نقطه کانونی شما شکل گیرند.

 

تمام مبلمان خود را به دیوار نچسبانید

ابعاد فضا می تواند تعیین کند که چقدر شما می توانید مبلمان را از دیوارها فاصله دهید اما حتی در فضاهای کوچک هم می توان مبلمان را به دیوار نچسباند و فاصله داد. برعکس تصور عموم این کار باعث بزرگتر نشان دادن فضای شما می شود. در فضاهای بزرگ شما می توانید مبلمان را با فاصله زیادتر حتی یک یا چند متر از دیوار بچینید و چیدمان شما در وسط فضا باشد.

فضای گفتگو درست کنید

چیدمان شما بایستی به گونه ای باشد که افراد در فضای شما بتوانند با هم گفتگو کنند پس مبلمانتان طوری بچینید که بیشتر به سمت جمع شوندگی باشد. اگر فضای شما بزرگ است می توانید چندین فضای گفتگو با مبلمانتان درست نمایید.

 

( 5 اشتباه رایج در دکوراسیون همراه با راه حل را در این لینک بخوانید)

 

تعادل را در فضایتان رعایت نمایید

تعادل در فضا بسیار مهم است و بایستی به آن دقت کنید. نباستی در فضای شما یک سمت با مبلمان و وسایل سنگین باشد و یک سمت از فضا خالی باشد. و همچنین به تنوع در شکل مبلمان در دکوراسیونتون دقت کنید. مثلا شما می توانید مبلمان با لبه های گرد با مبلمان با لبه های صاف ترکیب کنید.

فضای حرکت داشته باشید

مهمترین نکته ای که در چیدمان بایستی مورد توجه قرار گیرد مسیر حرکت است. افراد نبایستی از لابه لای مبلمان حرکت کنند به مبلمان برخورد نمایند. دقت کنید که یک فاصله ای بین میز و مبلمان و بین صندلی های شما وجود داشته باشد. مسیر حرکت درست کنید تا افراد به راحتی از یک سمت فضای شما به سمت دیگر بروند.

 

( نکات اولیه دکوراسیون پذیرایی را در این لینک بخوانید)

 

فرش با ابعاد درست انتخاب نمایید

 در هنگام انتخاب فرش بایستی دقت کنید که ابعاد آن به گونه ای باشد که تمام مبلمان شما روی آن قرا گیرد و یا حداقل تا نصفه روی فرش قرار گیرد. منظور ما این نیست که کل فضای شما بایستی با فرش پر شود بلکه سایز فرش شما بعد از چیدمان درست و بر اساس چیدمان شما تعیین می گردد.

 

میز جلو مبلی درست انتخاب نمایید

وقتی به انتخاب میز جلو مبلی می رسیم بیشتر مواقع انتخاب میز بزرگ بهتر از میز کوچک می باشد. میز جلو مبلی محل قرار گرفتن ظروف افراد روی مبل می باشد پس اگر میز شما به اندازه کافی بزرگ نباشد دسترسی به آن سخت می شود. و حتما به قرار دادن فاصله بین میز و مبل دقت داشته باشید تا افراد به راحتی در فضا حرکت کنند و مسیر حرکت داشته باشید. اگر میز جلو مبلی مناسب پیدا نکردید دو میز کوچک و یا ترکیب با میزهای عسلی مناسب می باشد.

دسترسی به میزها

در هر دو حالت میز جلو مبلی و میز عسلی بایستی در نظر بگیرید که افراد به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

  • برای میزهای عسلی بایستی میز در ارتفاع مبل باشد تا به راحتی در دسترس باشد و در غیر اینصورت میزهای کوتاهتر مناسب تر می باشند.
  • میز های جلو مبلی را نیز در ارتفاع مبل انتخاب نمایید اگر در دسترس نبود میزهای کوتاهتر بهتر است.

روشنایی ها

روشنایی ها یکی از موارد مهم در چیدمان فضا می باشند. در پذیرایی ها شما انواع مختلف روشنایی را بایستی داشته باشید مانند لوستر، آباژورهای بلند و کوتاه و چراغ های دیواری. آباژورهای بلند مناسب گوشه های مبل و کنار صندلی های تک شما می باشند. آباژورهای رومیزی مناسب میزهای کنسول و میزهای گوشه مبل ها می باشند. روشنایی ها بایستی در ارتفاع های مختلف باشند تا تعادل را در فضا به وجود آوردند.

تابلوها را با ابعاد مناسب انتخاب کنید و در ارتفاع درست آویزان نمایید

آثاری که روی دیوار نصب می شوند چه تابلو باشند چه آیینه و چه هر اثری بایستی درست انتخاب شوند و به نسبت درست با مبلمان شما باشند. هرگز یک عکس کوچک را پشت مبل بزرگ خود نصب نکنید در عوض یک تابلو به عرض دو سوم مبل خود نصب کنید و حتما به صورتی نصب کنید که وسط تابلو شما در ارتفاع دید یک انسان به قد معمولی و یا به ارتفاع 150 سانتیمتر باشد. شما می توانید به جای یک تابلوی بزرگ یک گالری وال و یا مجموعه ای از تابلو ها کنار هم داشته باشید. اگر هم اصرار دارید که یک عکس کوچک را بزنید حتما این عکس را در یک قاب بزرگ و با حاشیه بزرگ بزنید.

چگونه همه مطالب چیدمان پذیرایی را با هم جمع بندی کنیم

وقتیکه تمامی نکات بالا را در نظر گرفتید حالا زمان جمع بندی است شما می بایستی قبل از اینکه مبلمان خود را انتخاب نمایید پلان فضا را بکشید و ابعاد و نوع مبلمان خود را انتخاب کنید. این حالت بهترین راه برای جلوگیری از گرفتن مبلمانی کوچک و یا خیلی بزرگ می باشد.