چگونگی انتخاب روشنایی ها در دکوراسیون

نور و روشنایی در دکوراسیون

۹۹/۰۲/۲۳
نوشته شده توسط ادمین

در این مطلب می‌خواهیم در خصوص نکات کلی روشنایی ها در دکوراسیون صحبت کنیم

روشنایی ها از راه های مختلف با اهداف مختلف فضای شما را روشن میکند که آنها به سه دسته زیر تقسیم می شوند

نور محیطی

نور محیطی نور کلی فضای دکوراسیون شما می باشندکه می ‌توان آن را از چراغها تامین کرد و همچنین نور طبیعی که از پنجره ها به داخل می‌آیند نیز می‌توانند نور محیطی در نظر گرفته شود.به طور کلی چراغ های آویز لوسترها و چراغ های دیواری نور محیطی را تامین می کند.

 

نور با وظیفه خاص

این نور ها روشنایی کارهای خاص را را تامین می کند که معمولا با آباژورها , چراغ های رومیزی تامین می شود مثلاً نوری که برای کتاب خواندن لازم است با چراغ رومیزی تامین می‌شود که این نور را به عنوان نور با وظیفه خاص شناخته می‌شود.

نورهای تاکید

این نورها برای روشن کردن وسایل خاص یا قسمتی از دکوراسیون شما میباشد مثلا اگر تابلو و مجسمه خاصی دارید برای روشنایی آنها از نورهای تاکید استفاده می‌کنیم

 

در هر فضای دکوراسیون از ترکیب نورهای مختلف استفاده نمایید

بهترین حالت برای روشنایی مناسب تر در دکوراسیون این است که از ترکیب نورهای مختلف استفاده نمایید.در هر فضا حداقل از دومدل نور استفاده نمایید مثلاً از چراغ های آویز همراه با چراغ های دیواری در فضای دکوراسیون خود حداقل استفاده نمایید.

 روشنایی ها را در لایه های مختلف بالا متوسط و پایین تامین کنیدبا این کار از به وجود آمدن سایه در فضا جلوگیری می کنیدمثلاً برای روشنایی راهروها و پله ها هم به نور در بالاترین سطح و هم به نور در پایین‌ترین سطح احتیاج داریم زیرا  فعالیتی که در راهروها انجام می گردد بایستی نور کلی فضا تأمین شود  و همچنین برای راه رفتن احتیاج به روشن شدن کف نیز وجود دارد. در مورد آشپزخانه ها نیز ما به نورهایی در سطح بالا و درسته متوسط فضا احتیاج داریم زیرا فعالیتی که در آشپز خانه ها انجام می گردد نور از بالا و در سطح متوسط مانند نور های زیر کابینتی احتیاج دارد.

اتاق ها برای انسان ها می باشند و نور ها برای چشم انسان ها

هر فضای خانه برای تامین نیازهای انسان ها می باشند و آنها احتیاج دارند در هر فضا حرکت کنند و برای کارهای خاص خود دید کافی داشته باشند.  روشنایی های خانه باید به گونه‌ای باشند که نیازهای مختلف انسانها را تامین نماید چه از لحاظ روشنایی در هنگام راه رفتن در فضای خانه و چه از لحاظ روشنایی برای کارهای خاص مانند کتاب خواندن

تامین روشنایی هر فضا بستگی به به کاربرد آن فضا می باشد مثلاً روشنایی یک راهرو یا یک آشپزخانه با پذیرایی ها متفاوت می باشد به علت اینکه آنها از لحاظ کارکرد با هم متفاوت هستند

 

 هر شید کاربرد مخصوص به خود دارد

مدلهای مختلف شید در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها کاربرد مخصوص به خود را دارند این شید ها باعث می شوند نور به یک سمت هدایت شود و یا به سمت های دیگر هدایت نگردد.

 متریال شید ها نیز متفاوت می باشند که برای کاربردهای متفاوت می توان از آنها استفاده کرد مثلا شید هایی که نور را از خود رد نمی کنند باعث می‌شود که نور فقط به یک سمت هدایت شوند و آن قسمت روشن تر دیده شود و یا چیزهای پارچه‌ای باعث می شوند که نور به اطراف نیز هدایت شود و فضا به طور کلی نیز روشن شود.

تغییر حس فضا با روشنایی ها

هر فضای خانه کارکرد خاص خود را دارد و این شمایید که می‌توانید حس های مختلفی را به هر فضای خانه بدهید مثلاً ممکن است دوست داشته باشید که نشیمنی راحت و آرامش بخش داشته باشی و پذیرایی رسمی.شما میتوانید با روشنایی های مختلف این حس ها را به فضای خود بدهید.در ادامه نکات مربوط به روشنایی ها در ارتباط با به وجود آوردن حس فضا  است توضیح داده شده است

روشنایی هایی برای ایجاد حس راحتی به طور مثال برای نشیمن

برای ایجاد این حس شما بیشتر به نورهای محیطی احتیاج داریم که این نورها شامل نور های سقفی و دیواری می باشد.برای داشتن  چنین حسی  شما بایستی از ایجاد سایه ها دوری کنید و هیچ نقطه خیلی تاریک و یا خیلی روشن در فضای دکوراسیون خود نداشته باشید.و همچنین از قرینگی در فضا دوری کنید زیرا قرینگی باعث ایجاد حس رسمی در دکوراسیون می شود از منابع نور مختلف استفاده نمایید و حداقل دو یا سه منبع متفاوت داشته باشید که در جاهای مختلف دکوراسیون شما گذاشته شده اند

روشنایی برای ایجاد حس رسمی به طور مثال برای پذیرایی ها

برای ایجاد حس لوکس و رسمی از چراغ های دیواری و لوستر های خاص استفاده نمایید و جاگذاری روشنایی های شما به گونه ای باشند که قرینه گی را رعایت نمایند.اطمینان حاصل نمایید که استایل انتخابی شما برای چراغهای مختلف با هم هماهنگ باشند تا حس منسجم و خاصی به غذای شما بدهند.

روشنایی برای ایجاد حس پویایی در فضا

برای ایجاد چنین حسی کنتراست را در نور به وجود بیاورید شما می توانید در این حالت قسمت های خیلی تاریک و یا خیلی روشن داشته باشید.در این حالت از استایل های مختلف و خاص و عجیب روشناییها می‌توانید در فضا استفاده نمایید.

 

روشنایی برای ایجاد حس خصوصی و صمیمی به طور مثال برای اتاق خواب

بعضی فضاها احتیاج دارند که نرم تر و حس خصوصی بیشتری داشته باشند که اتاق خواب ها جز آن دسته می باشند.چراغ های کنار تخت می ‌توانند این حس را به وجود آورد.از روشنایی های استفاده نمایید که نور را به سمت پایین هدایت می کنند و سقف را تیره تر نشان میدهند.

روشنایی برای ایجاد حسی شاد به طور مثال برای فضای غذاخوری

فضای غذاخوری شما جایی است که مهمان ها در آنجا جمع می‌شود و با هم جشن می گیرند پس باید حسی شاد داشته باشد شما می توانید با انتخاب روشنایی های مختلف و استفاده از متریال های کریستال شیشه‌ای انعکاس نور را بیشتر نمایید و فضای شمادر این حالت بیشتر می درخشد.با روشن کردن بیشتر یک قسمت از فضا می توانید غذاخوری خود را را خیره کننده تر کنید.برای بالای میز یک نور محیطی مناسب انتخاب کنید و برای روشنایی بیشتر فضا می توانید از چراغ های رومیزی استفاده نمایید.

 

روشنایی برای ایجاد حس خلاقیت به طور مثال برای اتاق های کار

برای ایجاد این حس شما می توانید خلاق باشید و از روشنایی های مختلف با رنگهای خاص استفاده نمایید.از شیت های استفاده کنید که که صاف نیستند و حالتی منحنی دارند.روشنایی های مدرن بسیار مناسب فضای کار شما میباشند.اگر در اتاق کارتان اطراف خود را با وسایل خلاقانه و خاص پر کنید باعث می شود که حس شما نیز خلاق تر شود.

 

انتخاب استایل مناسب برای روشنایی ها

برای انتخاب روشنایی ها به مانند هر وسیله در دکوراسیون شما بایستی به استایل دکوراسیون خود توجه نمایید.به استایل کلیه دکوراسیون خود نگاه کنید و دید کلی از فضای مورد علاقه خود داشته باشید 

روشنایی های مدرن

دو استایل اصلی در دکوراسیون مدرن و کلاسیک می باشد در  استایل مدرن خطوط صاف و شکل های هندسی کامل استدر این استایل جزئیات خیلی ریز وجود ندارد و در کل به مانند مدل مینیمال می باشد.

روشنایی های کلاسیک

این مدل روشنایی ها  پر آذین و پر جزئیات میباشندو حالتی قدیمی با متریال های برنز و یا برنج دارند.

روشنایی‌های نقره‌ای جز روشنایی های مدرن می باشند و همچنین رنگ های سیاه و سفید نیز  در روشنایی ها مناسب سبک مدرن می باشند.

 

آیا فضای شما ما بیشتر حس مردانه دارد یا زنانه؟  بیشتر خطوط صاف دارد یا منحنی؟ بیشتر حس خون دارد برند یا پر انرژی؟ مدرن و راحت است یا کلاسیک و پر جزئیات؟ وقتی که به این سوالات پاسخ دادید استایل کلی دکوراسیون خود را می شناسید و می توانید روشنایی انتخاب کنید که با دکوراسیون کل فضایی شما هماهنگ باشد.